Archives

Archive for the ‘İşletim Sistemleri - Genel’ Category

Kablosuz ağlarda güvenli erişimi sağlamak için SSL tabanlı bir yetkilendirmeye ihtiyaç duyulmaktadır. Aynı şekilde yetkilendirilmiş kişilerin verilerinin güvenli bir şekilde geçirilmesi de özellikle kablosuz ağlarda önem arz etmektedir. Dolayısı ile Linux işletim sistemi üzerinde çalışan bir RADIUS sunucu bu gereksinimleri rahatlıkla sağlayabilmektedir.
Bu konuda EAP-TLS (veya EAP-TTLS) rahatlıkla kullanılabilir. Bunun için Linux’e FreeRadius ve OpenSSL kurulması [...]

H-Security Labs, Bilgi Güvenliği Laboratuvarları, malware analizi yapmak isteyenler için temel düzeyde bir makale hazırlamış. Burda örnek verdikleri programlardan aşağıdakiler Microsoft’un “Sysinternals Suite” adı verilen “troubleshooting” program paketinin içerisinde bulunmakta ve Microsoft technet ‘den edinilebiliyor:

FileMon
TCPView
Process Explorer

Yukarıdaki programlar ve ne için kullanılabileceklerine dair yazı için aşağıdaki linki takip etmeniz yeterli: http://www.h-labs.org/blog/2007/12/25/temel_dzeyde_malware_analizi_aralar.html

Zararlı kod parçacıkları (trojan/virus/worm) makinelerde sorun yaratmaları dışında, kampüs ağlarında yarattıkları trafik ile ağ sistemlerinin yavaşlamasına ve hatta devre dışı kalmasına yol açabilmektedir.
Ortada bir zayıflık yoksa, trojan/virus/worm kendi kendine bulaşamaz.
Makinelerimizin güvenlik güncellemelerinin yapılmış olmasını sağlamamız gerekiyor.
Kullanıcının bir şekilde virüslü dosyayı sistemde çalıştırmış veya virüsü bulaştıracağı web adresine girmiş olması gerekir.
Bruce Schneier’in dediği gibi [...]