Archives

Archive for April, 2008

Geçenlerde demo bir sunum için eposta göndermişler. Ben de şöyle bir baktım. Windows için olanı çok eğlenceli ve yararlı idi. Linux için de aynı dökümandan bir tane mevcut ve dağıtımı serbest. Sizlerin de haberi olsun istedim.
Bunlara İngilizce Cheat Sheet diyorlar ama bence İpucu Dökümanı demek daha doğru olur. Yani acaba bu İşletim sistemini izinsiz bir [...]

Kablosuz ağlarda güvenli erişimi sağlamak için SSL tabanlı bir yetkilendirmeye ihtiyaç duyulmaktadır. Aynı şekilde yetkilendirilmiş kişilerin verilerinin güvenli bir şekilde geçirilmesi de özellikle kablosuz ağlarda önem arz etmektedir. Dolayısı ile Linux işletim sistemi üzerinde çalışan bir RADIUS sunucu bu gereksinimleri rahatlıkla sağlayabilmektedir.
Bu konuda EAP-TLS (veya EAP-TTLS) rahatlıkla kullanılabilir. Bunun için Linux’e FreeRadius ve OpenSSL kurulması [...]

En sonunda cisco’da bir wiki oluşturdu. Biraz geç oldu ama bilgi bulmak için yararlı olacağını düşünüyorum.
http://supportwiki.cisco.com/
hdemir.

Apr 21st, 2008 | Filed under Genel Bilgiler

Rapidshare, megaupload, netload, Adrive gibi siteler tüm band genişiliğini tüketmektedirler. Bu sitelerin P2P’lerden daha yararlı olduğu aşikardır. Dolayısı ile bence bu tür sitelerin tamamen kısıtlanması tavsiye edilmemektedir. Şekillendirme her zaman için daha iyi bir alternatiftir.
Bu tür indirme sitelerinin kısıtlanması/şekillendirilmesi için çeşitli yöntemler önerilmektedir. Son zamanlarda ulak-teknik listesinde de benzer bir tartışma yaşanmaktadır. Bunun [...]

Apr 9th, 2008 | Filed under Genel Bilgiler