Archives

Archive for May, 2008

H-Security Labs, Microsoft işletim sistemlerindeki “USB Diskler ve Güvenlik Problemleri” ni ayrıntılı ele almış. Ayrıntılar için:
http://www.h-labs.org/blog/2008/05/27/usb_diskler_ve_gvenlik_problemleri.html

Pekçok yöntem ile SPAM bulunabilir. Bunlara güzel bir örnek snort ile yapılan bir çalışmadır. Çalışması çok basit olsa da sonuç gayet tatmin edicidir. Snort’u genel trafiğinizi gözlemleyecek şekilde konuşlandırırsanız size pekçok bilginin yanında SPAM atanları da gösterir. Eğer devamlı kontrol ediyor iseniz bu kişileri engelleyebilirsiniz.
 alert tcp $EXTERNAL_NET 25 -> $HOME_NET any (msg:”POLICY LOCAL SMTP relaying [...]

Belki birilerine lazım olur. Bu adreste IPv6 adresi alanların listesi var.
https://www.ripe.net/rs/ipv6/stats/ripencc.html
Buradan çeşitli bilgilere ulaşmak mümkün.
hdemir.

May 9th, 2008 | Filed under Genel Bilgiler

ULAK-CSIRT olarak, Akademik Bilişim ve Ulakbim Çalıştayı’nda “Zararlı yazılımlarla (malware) mücadele” konusunu ele alan sunumları yaptık. Bu konuyu ayrıntılı ele alan kılavuzun şu anki sürümüne (sürüm 0.1) aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz:
Kurumsal Ağlarda Zararlı Yazılımlarla (malware) Mücadele Kılavuzu 
http://csirt.ulakbim.gov.tr/dokumanlar/RAPOR_KurumsalAglardaZararliYazilimlaSavas_surum01.pdf
Amacımız size kurumsal güvenlik konusunda kapsamlı bir kılavuz sağlamak. Çok katmanlı güvenlik esasları ele alındı ve problemin bütün çözümleri incelendi.
Şu [...]

Güzel bir çalıştay oldu. Katılım bence gayet yüksekti. Aksaklık olarak ilk günün yorgunluğunu gösterebiliriz. Pekçok kişi yorgunluktan ilk gün anlatılanlardan bir şey anlamadı gibi geldi. Diğeri ise zaman darlığı. Özellikle PC yönlendirici konusunda zaman hiç ama hiç yetmedi.
Ne yazıkki tanıtım kısmına yetişemedik. Serkan Bey’in açıklamaları güzeldi. Ankara ve İstanbul’a gerekli İnternet bağlantıları için yapılan çalışmalar [...]

May 5th, 2008 | Filed under Genel Bilgiler