Archives

Archive for March, 2009

Merhabalar,
Bu yıl 31 Mayıs-03 Haziran 2009 tarihlerinde Adnan Menderes Üniversitesi’nde üçüncüsünü gerçekleştireceğimiz ULAKNET Eğitim Ve Çalıştayı’nda, “Ağ Yetkilendirme ve eduroam Eğitimi” başlığı altında FreeRadius kurulumu ile 802.1x yetkilendirmesi ve eduroam bağlantısının sağlanması konusunda bir eğitim yapılması planlanmaktadır. Eğitimin çalıştay sürecinde bir gün, oturumlara paralel olarak 13:30-18:00 saatleri arasında yapılması planlanmaktadır.
Eğitimde 15 kişilik kontenjan bulunmaktadır. Talebin [...]

Mar 30th, 2009 | Filed under ULAK-CSIRT Haberler, eduroam

Spam bildiğiniz gibi hepimizin sorunu. CPU, Bellek, Band Genişliği gibi pekçok kaynağı tüketmekle kalmayıp virüs, solucan vb. zararlı yazılımları da dağıtarak hepimizin canını sıkmaktadır. Bu yöntemler ile daha çok para kazanmaya çalışılmaktadır. Kişisel verilerin çalınmasının yanında, çeşitli casusluk işlerinde de kullanılmaktadır (truva atı olayı). Tabii bir de işin yasal boyutları var. Bunları da düşünmek gerekmektedir.
Peki [...]

Mar 26th, 2009 | Filed under Ağ Güvenliği

NFSen uygulaması NSM mantığında çok kullanışlı bir uygulama. Bildiğiniz gibi NFSen, Cisco Netflow, Sflow gibi bağlantı izlerini toplayan ve görsel bir şekilde sunulmasını sağlayan yararlı bir uygulama. Netflow verilerinin saklanması üniversiteler için zorunlu olmasa da güvenlik ve takip edilebilirlik açısından çok önemlidir. Bu konuda Ulakbim’de bu kayıtların tutulması gerekliliğini daha önce belirtmiştir.
Tutulan bu kayıtlar üzerinden [...]

Mar 11th, 2009 | Filed under Ağ Güvenliği, Genel Bilgiler

Dinamik IP dağıtan sistemlerde tüm IP dağıtım işini yasal sunucunun yapmasını beklersiniz. Bazen durum böyle olmuyor. Gökhan daha önce bu konudan bahsetmişti (http://blog.csirt.ulakbim.gov.tr/?p=112). Bu yalancı sunucular genelde bilinçsiz yapılan kurulumlardan kaynaklanmaktadır. Mesela, Nokia’nın bazı modelleri ile VOIP kullanmak için telefonu Internet’e çıkartırken kurulan uygulamalar. Nadiren olsa da bazı virüsler IP dağıtarak ağı kendi üzerlerinden geçirmektedir. [...]

Mar 11th, 2009 | Filed under Uncategorized