Rapidshare ve diğerleri.

Apr 9th, 2008

Rapidshare, megaupload, netload, Adrive gibi siteler tüm band genişiliğini tüketmektedirler. Bu sitelerin P2P’lerden daha yararlı olduğu aşikardır. Dolayısı ile bence bu tür sitelerin tamamen kısıtlanması tavsiye edilmemektedir. Şekillendirme her zaman için daha iyi bir alternatiftir.

Bu tür indirme sitelerinin kısıtlanması/şekillendirilmesi için çeşitli yöntemler önerilmektedir. Son zamanlarda ulak-teknik listesinde de benzer bir tartışma yaşanmaktadır. Bunun için yapılabilecekler olanaklar ile kısıtlıdır. 3 adet ucuz yollu olanağımızı aşağıda sıralamaya çalıştım:

1. Tüm IP bloklarını bulup kapatabilirsiniz. Pekçok yönlendirici bu işi kolaylıkla yapabilmektedir. IPTABLES, PF, IPFW, ScreenOS, IOS, Alcatel vb gibi. Burada önemli olan ilgili IP bloklarını bulmak. Tabii birde niye kapatıyoruz kısmını kullanıcılara anlatmak.

Bu IP bloklarını kapatmak bazen sorun oluşturabilir. Bu yüzden belli saatlerde açık tutulması kullanıcı memnuniyetini arttıracaktır.

Bu yöntem en kolay ve ucuz yöntemdir.

2. Çeşitli şekillendirme (QoS) yöntemleri ile ilgili trafiği yönetme işlemi uygulanabilir. Bu iş için çeşitli ticari yazılım/donanım kullanılabileceği gibi açık kaynak kodlu yazılımlarda bu işi gayet başarılı bir şekilde yapabilmektedir.

Açık kaynak kodlarından en yaygın olanı IPTABLES tabanlı TC uygulamalarıdır. TC paket şekillendiricisi ile daha önceden IPTABLES ile sınıflandırılmış paketler kısıtlanabilir. Bu işlem zaman tabanlı da yapılabilmektedir. Aynı şekilde PF ile de ALTQ mekanizması kullanılarak şekillendirme yapılabilir.

Bu yöntem METRO bağlantıları için çalışmakta ve çok büyük bir yük getirmemektedir. 100Mbps’a kadar özel bir donanıma ihtiyaç duymadan sorunsuz çalışmaktadır. Daha yüksek hızlarda sunucu tipinde ve iyi ethernet kartlı donanıma ihtiyaç duymaktadır.

3. DNS tabanlı engellemelerdir. Bu tür engellemeler başlangıçta anlamsız görülse de pekçok kolaylık sağlamaktadır. İlgili alan adlarına ulaşım engellenerek sorun çözülebilmektedir. Bu yönteme DNS-Blackhole denmektedir. Kullanıcının başka DNS sunucularını kullanması engellenmektedir. Böylece istenmeyen isimlerin çözümlenmesine izin verilmemektedir.

Bu yöntemin aşılması esasen kolaydır. Kullanıcı istediği sunucuların adreslerini hosts dosyasına ekleyerek aşabilir. Şu anda Türk Telekom’un kullandığı bir yöntemdir. Böyle bir uygulama biraz basit görülse de işlevsel olabilmektedir. Özellikle tembel kullanıcılar belli bir süreden sonra uğraşmaktan vazgeçmektedir.

Yukarıda bahsedilen 3 yöntem birlikte de kullanılabileceği gibi tek tek de kullanılabilir. 1 ve 3 nolu yöntemler kullanılarak güzel bir çözüm üretilebilir. Özellikle 3. yöntemin kampus ağlarında el altında tutulması yararlı olacaktır.

hdemir.

Tags:
 1. hasan
  Jul 24th, 2008 at 22:47
  Reply | Quote | #1

  iyi güzel söylüyorsunuz da sizelere soruyorum. bir üniversitenin yurdunda kalan bir ögrenci ne yapacak bunlari yaparsaniz? allah askina söylermisiniz? bu ögrenci aylarca bu yurtlarda barinacak ve belirli bi giriş çıkış saatleri olacak tek olanagi olan internetini de elinden aldiginiz zaman bu ögrenci ne yapacak? bir film izlemeye müzik dinlemeye bir ögrencinin hakki yok mu? böyle sacma bir mantik yok. yeter artik hersey yasak nasil bir ülke bu. ne anliyorsunuz yasaklamaktan anlamiyorum. bant genisligini yiyorsa banti daha da genisletin neden sürekli birseyleri gelistirmek yerine mevcut durumu kismakla yetiniyoruz? saygilar.

 2. hdemir
  Aug 25th, 2008 at 16:15
  Reply | Quote | #2

  Amaç kısıtlamak değil, insanların bilgiye daha hızlı ulaşmasını sağlamak. Sonuçta film ve müziği yasal yollardan çok ucuza mal edebilirsiniz. Karşılıklı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Ama İnternet’ten elde edeceğim dediğinizde bilgiye erişim maliyetlerini yukarıya çekmeye başlıyorsunuz. Ne yazıkki Türkiye’de hala İnternet erişim fiyatları yüksek. Ve mevcut İnternet bu erişim için tasarlanmamış durumda.

  Daha pekçok sey söylenebilir. Mantıklı olmak koşulu ile kimse film izleyemezsin de demiyor zaten. O mantığı yakalayabilenlere tabii.

  hdemir.

 3. mehmet
  Aug 30th, 2008 at 22:12
  Reply | Quote | #3

  öncelikle müzik olaynının orjinalini alabilmek kısmını geçiyorum tartışmıyoruz bile :) ne kadar pahalı olduğunu herkes iyi biliyor , mantıklı olmak gerekirse şu an okulumda rapidshare ayrılan kb sınırı 50 kb ! bunla film indirmek falan mı ?? geçin lütfen , 155 mbps hızı olan bi yerde rapidshare in en fazla meşgul edeceği 5 mblık kapasiteyi de çok görüyorsunuz…bir ünvnin total yüküne kaç TB getirisi var ki bizim yüklediklerimizin

 4. msurucu
  Jun 5th, 2009 at 11:06
  Reply | Quote | #5

  Biz bilgiişlem çalışanları da yasaklara karşıyız, öğrencileri anlayabiliyoruz. Ancak eldeki bant genişliğini en adil biçimde paylaştırmamız gerekmekte. 3-5 kişi ile tüm kullanıcıların bant genişliği dolabiliyor, eğer trafik şekillendirme yapılmaz ise.
  Zaten bu yazıda da tamamen yasaklama yerine bant sınırlama getirilmesi önerilmiş.
  Rapidshare vb. siteler toplam bant genişliğimizin çoğunluğunu işkal etmekte ve akademisyenlere ve aslında sizlere de akademik çalışma yapmak için gerekli bant genişliği kalmamaktadır.
  Yoksa bant genişliği koymayıp ağı yönetmemek en kolayı bizler için de :)
  İlerde daha yüksek bant genişliklerine kavuşabiliriz umarım, o zaman daha özgürce tüm sitelerde gezinebiliriz :))

 5. enis
  Jan 26th, 2010 at 13:06
  Reply | Quote | #6

  Kullanıcılar internetin bir maliyeti olduğunu unutuyor/bilmiyor çoğunlukla.

  Eldeki kısıtlı imkanlarla sistemler ayakta tutulmaya çalışılıyor.

  Örneğin 155 Mbit olduğunu varsayalım ve bilgisayar sayısı da 10,000 olsun.
  birim zamanda internetten veri indiren makine sayısı da 1,000 olsun

  155 Mbit’i 1000 kişiye paylaştırmanız gerekiyor.
  Bu 1000 makineden sadece 50 tanesi bile p2p ve rapidshare ile hattı sömürmesi, geriye kalan 950 kişinin oldukça yavaş internete bağlanması anlamına gelecektir. O yüzden bu tür trafik yazıda da belirtildiği üzere sınırlanmalıdır.

  Çekilen verilerin yasadışı olduğuna hiç girmiyorum bile.
  Öğrenciler ve kullanıcılar kendi evlerinden istedikleri filmleri çekebilirler. Bu yaptıklarının yasa dışı bir şey olması kendilerini bağlar. Ama kurumsal ağlarda sistem yöneticileri bunları düzenlemekle sorumludur.