Ulakbim Eğitim ve Çalıştayı, Konya

May 5th, 2008

Güzel bir çalıştay oldu. Katılım bence gayet yüksekti. Aksaklık olarak ilk günün yorgunluğunu gösterebiliriz. Pekçok kişi yorgunluktan ilk gün anlatılanlardan bir şey anlamadı gibi geldi. Diğeri ise zaman darlığı. Özellikle PC yönlendirici konusunda zaman hiç ama hiç yetmedi.

Ne yazıkki tanıtım kısmına yetişemedik. Serkan Bey’in açıklamaları güzeldi. Ankara ve İstanbul’a gerekli İnternet bağlantıları için yapılan çalışmalar anlatıldı. Ayrıca Fiber Optik kablolama konusunda bilgiler verdi. Geçen sene ile bu sene arasında yapılanları açıkladı. Genel bilgiler verdikten sonra çok önemli bir soruna vurgu yaptı. “Üniversiteler kendi personellerini sadece/çoğunlukla ana omurga işlerinde kullanmalıdır.şeklinde anlaşılabilecek bir konuşma idi. Esasen konuşması sırasında buna devamlı değindi.

Balküpü çalışmaları sayesinde pekçok istatistiksel bilgi edinilebiliyor. Bu bilgiler özellikle üniversitelerin ilgisini çekiyor. Halbuki bu bilgileri kendi üniversiteleri için rahatlıkla çıkartabilirler. Bunun için balküpü kurmalarına gerek yok. Karadelik uygulaması yeterli olacaktır. Ayrıntılarını daha önce anlatmıştık. Ama bu saldırıların ne olduğunu ve devamında ne olacağını görmek isteyenler balküpü kursalar iyi olur. UlakNET çapında bir IDS/IPS yararlı olacak galiba. Tabii çıkışlarda şekillendirme yapabilen bir cihaz daha iyi olur. Gerçi tüm dökümanlar OMURGA cihazlarında bu işi yapmayın der ama neden olmasın!

PC YÖNGÜM bence çok başarılı geçti (acaba içinde ben olduğum için mi :). Pekçok döküman ve bilgi bulunan bu çalışmanın yararlı olduğunu gördük. Özellikle bu tür çözümler sınır yönlendiricilere esneklik kazandırmak açısından iyi olacaktır. Çalışma esnasında üzerinde durulan konulardan biri de mevcut cihazların kullanımı. Elde bulunan cihazları sonuna kadar kullanmak gerekmektedir. Tabii bu cihazları kullanacağız diye çok büyük miktarlarda parasal yatırım yapılmamalı. Bunun için alternatifler ile mevcut cihazların (bakım, yedek parça, modül, performans) değerleri karşılaştırılmalıdır. PCYÖNGÜM ile güvenlik ekipmanlarının çalışması gerçekten başarılı olmaktadır. Bir üniversite için gerekli nerede ise tüm elemanlar mevcuttur. Son olarak da IPv6 desteği sağlanmaktadır.

PGP Anahtar partisi yapılmaya çalışılmış ama çok da başarılı olunamamıştır. Bir daha ki sefere herkes kayıtları PGP anahtarı ile yapacaktır :)

NAC veya Ağ Erişim Kontrolü ile ilgili geniş bilgi verildi. En başta (benim anlattığım kısım) NAC gerekli midir? sorusuna cevap arandı. Bu sırada nasıl bir yön izlenmeli kısmında bazı önerilerde bulunulmuştur. Sunumun diğer kısmında ise NAC’ın ilk aşaması olan yetkilendirmeli erişim hakkında bilgi verilmiş ve örneklerle (canlı) konu aydınlatılmıştır.

İlk gün Konya gezintisi ve daha sonra akşam yemeği ile sonlanmıştır.

İkinci gün ilk toplantı eduroam ile başladı. Bu konuda 20 Üniversite hedefi konuldu. Tüm üniversitelerin katılım sağlayacağını düşünüyorum. Yapıya dahil olmak gerçekten kolay. Tabii, eduroam konusunda da bazı tereddütler olduğu gözlemlendi. Ne kadar sağlıklı işler, yasal sorunlar çıkabilir mi? gibi. İşler ilerledikçe görülecek. Ama Ankara üniversitelerinde bu işin işlediğini söylemek isterim (ODTÜ, Ankara Üniversitesi örneği). Daha sonra Eduroaminabox anlatıldı. Esasen buçalışma iyi niyetle başlamışda olsa çok da gerekli olmadığı sonucu çıktı ortaya. Önceki sunumlardaki bilgi birikimi ile sistemin kısa zamanda ayaklandırılabileceği belirtildi.

Zararlı yazılımlarla mücadele kısmı ise çok yararlı oldu. İnsanlar daha zinde oldukları için olsa gerek konuşmalar karşılıklı oldu. Pekçok bilgi aktarıldı. Bu bilgilerin büyük çoğunluğu standart alınması gereken güvenlik önlemleridir. Tabii bunları toplu olarak burada bulmak gayet güzel bir olay.

Son olarak da çeşitli üniversitelerin deneyimleri aktarıldı ve konular üzerinde tartışıldı.

Serkan Bey kapanış konuşmasını gerçekleştirdi.

Son bir gözlemim ise bilgi paylaşımında biraz ağ teknolojileri tarafında yoğunlaşmış olmamız. Sistem yönetimi (özellikle SPAM, MAIL gibi işlemler) kısmında biraz kısır kaldığımız görülmektedir. Aynı şekilde, özellikle yeni kurulan üniversiteler için, bilgi sistemi yönetimi (öğrenci işleri, personel, malzeme yönetimi gibi) kısmında da geliştirilen/kullanılan uygulamalar konusunda bilgi paylaşımı gerekmektedir. Umarım bu konularda da blog, viki ve forumlarda gerekli paylaşımları hızlandırırız.

İyi çalışmalar.

 1. ahmet benli
  Jan 24th, 2009 at 01:15
  Reply | Quote | #1

  merhabalar. çalıştayınız hakkında birkaç yerden olumlu geri dönüşler aldım. bir dahaki sefere ben de katyıtılmak için uğraşacağım. teşekkür ediyorum. iyi çalışmalar.

 2. Akıllı Tahta
  Apr 17th, 2010 at 13:11
  Reply | Quote | #2

  merhabalar. çalıştayınız hakkında birkaç yerden olumlu geri dönüşler aldım. bir dahaki sefere ben de katyıtılmak için uğraşacağım. teşekkür ediyorum. iyi çalışmalar.