Win32/Conficker Solucanı

Apr 1st, 2009

Windows işletim sistemlerinde yeni virüs uyarıları ortalıkta geziyor. Mesela http://support.microsoft.com/kb/962007 adresinde Microsoft’un uyarısı mevcut. Pekçok güvenlik firması da benzer uyarılar yapıyorlar.

Tabii, 1 Nisan şakası tadında haberlerde çıkmıyor değil. Bugün bu virüsün pekçok soruna neden olacağına dair  spekülasyonlar yapıldı. Gerçek olur mu bilinmez ama herkes bu konuda dersine çalışmış durumda. Eğer ağınızda yavaşlama, bilgisayarınızda yavaşlama, çalışmayan güvenlik yazılımları, güncelleme yapmayan windows işletim sistemleri mevcut ise aşağıdaki bağlantılardan biri ile gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Eski zamanlardan bu işi mcafee ile yapmayı tercih edenlerdenim (bu arada ben windows kullanmıyorum). İlk bağlantı (averlabs) mcafee’ye ait.

http://www.microsoft.com/technet/security/Bulletin/MS08-067.mspx adresindeki güncelleme ile sorunu oluşmadan çözebilirsiniz. Eğer şu anda bu sorunu yaşıyorsanız ilk önce sorunu çözüp daha sonra güncellemeyi yapmalısınız. Eğer ağınızda bu solucanı yayan bir makina varsa güncellenmemiş bilgisayarınıza anında bulaşacaktır.

http://www.avertlabs.com/research/blog/index.php/2009/03/27/w32conficker-much-ado-about-nothing/?cid=54857

http://www.us-cert.gov/cas/techalerts/TA09-088A.html

http://www.microsoft.com/security/portal/Entry.aspx?Name=Win32/Conficker

http://www.symantec.com/norton/theme.jsp?themeid=conficker_worm&inid=us_ghp_link_conficker_worm

http://www.eeye.com/html/conficker/index.html

http://www.fortiguardcenter.com/virusency/W32/Conficker.C!worm

Son olarak da;

http://isc.sans.org/diary.html?storyid=5860

adresinde pekçok bilgi bulabilirsiniz.

hdemir.

Tags:
No comments yet.